STEEL WOOL ÇEKİMLERİNE YENİ TARZ – DRONE (ÇELİK YÜNÜ)

STEEL WOOL ÇEKİMLERİNE YENİ TARZ – DRONE (ÇELİK YÜNÜ)

Alaska’daki fotoğrafçı ve eğitmen Frank Stelges‘in Kuzey Işıkları ve Gece Fotoğrafçılığı atölyelerinden birinde ilginç bir fikri vardı: steel wool çekimi yukarıdan yapılırsa nasıl olurdu?

Stelges fotoğrafçılık okulu Aurora Bear’i yönetiyor, bu yüzden dışarıda insanlara Kuzey Işıkları’nı nasıl fotoğraflayacaklarını öğretecek bolca vakitleri var. Ne yazık ki, Kuzey Işıkları her zaman planlara uymaz ve bu nedenle öğrencilerini eğlendirmek ve öğretmek için bazen “eğlenceli ve yaratıcı” çekimler yapmak zorlaşır.

Stelges “McKay fotoğraf akademisini üç gece misafir olarak ağırladık. Kuzey Işıkları o akşam oluşmayacağı için yeni bir şeyler düşündük. Photorec.tv’den arkadaşım Toby Gelston “Steel Wool” çekimi konusunda bilgi sahibiydi. Böylece misafirlerimiz manuel ayarlarda güzel bir çekim yapabilirlerdi.”

Frank ve arkadaşları Nikon D4 makinesini çıkarıp, arkadaşı Toby’de çelik yününü yakıp savurarak çekime başladılar.

 

 

Stelges “İlk çekimden sonra fotoğraflara (gerçekten harika görünüyordu) bir göz attık. Ardından bunun havadan da muhteşem görüneceğini söyledim.  Bir an birbirimize baktık ve ikimiz birden “Drone” dedik. Bende Mavic Pro’mu çıkardım, ayarlarımı yaptım ve denemelere başladım.”

Odaklama ve gerekli ayarları yapmak biraz zordu. Mavic Pro 6400 ISO’da biraz noise yapıyordu. Bu yüzden DSLR gibi benzer ayarları yaparak çekmeye karar verdik. 8 saniye, f/8, ve ISO 800, Drone geri kalanı kendisi halletti.

“Gimbal sabitleme modunu denedim fakat başarılı olmadı. Normal modu kullandım, Mavic Pro’da uçuş dengeleme ve gimbal o kadar mükemmel çalışıyordu ki yıldızlarda sadece küçük bir hareket fark ediyorsunuz ama parlayan steel wool kıvılcımlarında değil ve bu 8 saniyelik bir pozlama.”

Sonuçları görebiliriz, fakat bu fotoğrafları elde edebilmek için delicesine steel wool yakıldığından şüphniz olmasın;

 

Drone ile Çelik Yünü

 

Drone ile Çelik Yünü
Steel Wool Drone
Steel Wool Drone

 

DRONE ÇEKİMLERİ HAKKIMDA TÜM YAZILAR İÇİN

 

UZUN POZLAMA GECE, YILDIZ FOTOĞRAFÇILIĞIYLA ALAKALI YAZILAR EĞİTİM VE EKİPMAN BİLGİLERİ GİBİ BİR ÇOK KONUDA İÇERİK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Çeviri & Kaynak : Petapixel